10-16 Mayıs Engelliler Haftası

Engellilik insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda değerlendirilir.

Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işlenir. Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

10 Mayıs – Engelliler Haftasının Açılışı
11 Mayıs – Görme Engelliler Günü
12 Mayıs – İşitme ve Konuşma Engellileri Günü
13 Mayıs – Ortopedik Engelliler Günü
14 Mayıs – Zeka ve Ruhsal Özürlüler Günü
15 Mayıs – Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü
16 Mayıs – Engelliler Haftasına Genel Bakış

Toplumumuzu bu denli etkileyen bir sorunun senenin sadece 1 haftasında hatırlanıp sonra unutulması elbette doğru değildir ancak özellikle okullarda çocukları engellilik ve engelliler hakkında bilinçlendirmek adına çok faydalı bir hafta olduğunu düşünüyorum. Çocukları engellilik ve özellikle engelliler hakkında doğru eğittiğimiz takdirde ileride bu soruna daha fazla çözüm bulunacağına inanıyorum.

Ülkemizde engelli olarak yaşamak gerçekten büyük bir sorun. Engelle yaşamak zaten bir sıkıntı teşkil ederken bir de bürokratik engeller bizleri yıldırıyor. Sanki engelli olduğumuz için cezalandırılıyoruz. Oysaki tek istediğimiz diğerlerinin haklarına sahip olmak. Engelimizden dolayı bunlara sahip olmakta sıkıntı çektiğimiz için bize bazı kolaylıklar sağlanması sosyal bir devletin vazifesidir. Sözde sahip olduğumuz hakların uygulanmasını istiyoruz.

Engelliliğin kutlanacak bir durum olduğunu düşünmediğim için kimsenin engelliler haftasını kutlamak istemiyorum. Bu durumla yaşamak için Allah’tan hepimize özellikle sabır ve bize konulan engellerle mücadele etmek için güç diliyorum…

Reklamlar
Haberler kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: